O apartmánech Habert

Místo s tradicí
a bohatou minulostí

Nacházíme se v samém centru Horní Plané, nabízíme celoroční ubytování v příjemném prostředí a kompletně vybavených pokojích. Čas strávený u nás je základem pro Vaši vysněnou dovolenou na Šumavě.

V uzavřeném dvoře můžete zaparkovat svoje vozidlo a také posedět u grilu. Uschováme Vám kola, lyže a další sportovní potřeby. K dispozici je také společenská místnost "Konírna", kde lze volně posedět při televizi, či si zahrát některou z řady společenských her.

Penzion nese jméno po Johannes Evangelista Habert (1833 - 1896). Tento významný skladatel, publicista a hudební teoretik se v domě narodil a prožil značnou část života.

Dům s tradicí, který utváří ráz náměstí již od nepaměti. Zachovává si stále svůj původní vzhled a jinak tomu není ani v interiéru samotného stavení.

Z historie města:

Původní osadu založili v 1. polovině 14. století mniši z kláštera Zlatá Koruna. V roce 1349 povýšil Karel IV. Horní Planou na městys. V průběhu husitských válek se pak stala součástí českokrumlovského panství. Významný vliv na rozvoj města měla na počátku dobrá poloha při obchodní stezce z Čech do Rakouska, později pak výstavba Schwarzenberského plavebního kanálu a výstavba železnice.

Název města je poprvé zmiňován v listině zlatokorunského kláštera jako "Plan", v královské listině z roku 1349 pak jako "Plana", v nejstarším daňovém registru z roku 1445 jako "Plan oppidum", dále v roce 1493 jako "Miestečko Plané", na rozdíl od Plané u Budějovic. V daňovém svitku z roku 1653 je město uvedeno pod jménem "Oberplan". V různých listinách stojí psáno "Ober Plan", od roku 1918 německy "Oberplan" a česky pak Horní Planá.

Horní Planá již od 15. století užívá i městský znak – medvěda s rožmberskou růží v tlapách.

Pestrá a rozmanitá, stejně jako celá Šumava, je i Horní Planá a její okolí. Mezi historicky a architektonicky přitažlivými místy jednotlivých osad a obcí se můžete kochat pohledem na Lipenskou přehradu i krásná šumavská zákoutí . Dominantou města je původně gotický kostel sv. Markéty (1374). Kostel byl později přestavěn v pseudogotickém stylu. Na kůru jsou ranně renesanční malby z doby kolem roku 1520 a unikátní varhany krnovské firmy J. Klosse. Zajímavá je kostelní věž, která měla v minulosti zřejmě obranný charakter . Na vrcholu Dobrá Voda se v lesoparku na starém poutním místě nachází barokní kaple Panny Marie Bolestné s klasicistními varhanami varhanáře J. Breinbauera.